6 energetických rostlin, které zlepší domácí mikroklima

Téměř každá rostlina je přirozeným producentem kyslíku se schopností pohlcovat prach a jiné škodliviny. Některé z nich se ale pěstují jako tvz. energetické rostliny, které disponují dalšími ctnostmi směrodatnými pro tvorbu zdravějšího domácího mikroklimatu.

S pojmem energetické rostliny se v našich končinách velmi často nesetkáváme. V zahraničí však již dříve objevily blahodárné účinky vybraných druhů na tvorbu zdravější a čistší domácí atmosféry. 6 z nich, které neplní pouze praktickou, ale zároveň i okrasnou funkci, si možná najde místo iu vás.

  1. Aloe vera

Druh, který můžeme v pomyslném žebříčku energetických rostlin postavit na samý vrchol. Vědci opakovaně potvrzují jeho léčivé účinky. Uplatnění si však nachází také jako čistič ovzduší a pohlcovač elektrosmogu, který navíc příjemně voní.

  1. Azalka

Syté květiny, příjemné aroma, nadprůměrná produkce kyslíku. Pozitiv, pro které je azalka součástí milionů interiérů po celém světě, je ale mnohem víc. Pozor však na používání chemických osvěžovačů vzduchu v její bezprostřední blízkosti.

  1. Fikus

Mistr v boji proti tabákovému kouři a ve schopnosti ničit toxiny šířící se vzduchem. I těmito přívlastky se označuje fíkus, který je kromě praktického užitku oblíbený i kvůli nenáročnému pěstování.

  1. tchýně jazyk

Rostlina s kontroverzním názvem je jedním z mála pokojových druhů, které produkují kyslík v noci. Navíc množství vyprodukovaného kyslíku patří k nejvyšším. 1.

  1. Dracéna

Skromná rostlina bez jakýchkoli vyšších nároků na pěstování, a přece se řadí mezi kyslíkové bomby. Díky tomu se dracenám daří účinně pohlcovat formaldehyd, benzen a jiné škodlivé látky, které se hromadí v bytech kuřáků.

  1. Kaktus

S produkcí kyslíku to u kaktusů moc slavné není, ale jako pohlcovače elektrosmogu jsou mezi nejaktivnějšími. I proto si nacházejí místo zejména v pokojích, kde je mnoho spotřebičů či jiných technologických zařízení. Jako absorbenti vlhkosti se rovněž uplatní i v koupelně.

Šestice uvedených rostlin lze využít ve všech interiérech, nejen doma. Oblíbené budou také v kanceláři nebo obchodě, kde nám jejich účinky pomohou s lepší koncentrací a přívalem energie potřebné pro vyšší pracovní výkon.

Rada na závěr: Čím jsou rostliny více energetické, tím více CO² v noci vylučují. Proto se vyhněte jejich umísťování do pokojů, kde se spí, snad jen s výjimkou tchýně jazyka. Ve všech ostatních místnostech si svůj úkol splní bez takových nežádoucích účinků.

Příroda na balkoně. Zařiďte jej v něžném a smyslném BOHO stylu!

Omezený prostor na balkoně neznamená, že si z něj nemůžete vytvořit oázu klidu. Ideálním způsobem je zařídit si jej v BOHO stylu, který si...

Bezpečnostní fólie

Bezpečnostní fólie na okna jsou moderním řešením, jak zvýšit bezpečnost a soukromí v domovech i komerčních budovách. Tyto fólie představují efektivní způsob, jak chránit...

Revize elektroinstalací: Bezpečnost především

Revize elektrorozvodů je jednou z nejdůležitějších revizí, které je třeba provádět pravidelně. Elektroinstalace je totiž součástí každého domu, bytu, kanceláře i průmyslového objektu a...

Další články autora