8 ověřených kroků jak vybrat dlažbu do každé místnosti

Chystáte se na rekonstrukci koupelny, kuchyně či terasy? Kvalitní dlažba je při této obnově velmi důležitá. Měli byste se zaměřit nejen na barvy a vzory, ale hlavně na potřebné technické parametry. Poradíme vám, jak postupovat, aby vám vydržela léta krásná a nepoškozená.

 1. Každý prostor vyžaduje jiné vlastnosti
  Při plánování nové dlažby se v prvním kroku zaměřte na typ prostoru, kam mají být dlaždice položeny. Každý totiž vyžaduje jiné užitné vlastnosti. Exteriérová dlažba na terase je vystavena vlivům počasí a mrazu, na chodbě je zase nejvíce zatížena chůzí i přesouváním různých břemen. Na dlažbu v kuchyni nám často něco padne nebo se vylije a v koupelně vládne nadměrná vlhkost.
 2. Vnější dlažbu vybírejte podle nasákavosti a mrazuvzdornosti
  Na dlažbu v exteriéru se kladou nejvyšší nároky. Musí vydržet déšť, vítr, prudké slunce i mrazivé zimy. Tyto povětrnostní vlivy jsou příčinou velmi intenzivního pnutí materiálu. Aby dlažba dobře odolávala mrazu, musí být co nejméně nasákavá. Za mrazuvzdorné se pokládají dlaždice s nasákavostí od 0,5 do 3 %. Samozřejmě, čím menší procento, tím více toho snese.
 3. Na chodbách oceníte odolnosti proti povrchovému opotřebení
  Čím více se po dlažbě chodí, tím je náchylnější k rychlému opotřebení. Kritickými místy bývají hlavně vstupní haly a chodby, které spojují místnosti. Do předsíně vcházíme v botách, přezouváme se a často do ní umísťujeme i těžší břemena či kufry. Podobně mohou být zatížena i schodiště nebo průchozí místnosti. U těchto prostor je třeba se zaměřit na třídu odolnosti, nazývanou také stupnice PEI. Třída odolnosti I je vhodná pouze pro velmi nízké zatížení a doporučuje se pouze pro obklad stěn. Třída II je pro nízké zatížení v koupelnách, III-ka pro středně namáhaná místa v obýváku či ložnici. Do předsíně nebo na terasu se hodí třída odolnosti IV. Nejodolnější třída V se využívá u silně zatížených míst, jako jsou restaurace, vstupní prostory škol, obchodů či úřadů.
 4. Dlažba v kuchyni musí vydržet nárazy
  V kuchyni nám často zvykne něco spadnout na zem a tak by měla být kuchyňská dlažba dostatečně tvrdá, aby nepraskala. Tvrdost dlaždic se určuje na stupnici MOSH od 1 do 10. Platí, že kvalitní dlažby se na stupnici pohybují mezi 6 a 9. Nezapomínejte také na tloušťku dlaždice. Čím je tenčí, tím snáze může samovolně prasknout. Při výběru dlažby do kuchyně myslete také na snadnou údržbu, tedy zvolte raději glazované dlaždice a nízkou nasákavost, užitečné jsou i minimální spáry, které zajistíte dlaždicemi s kalibrovanými hranami.
 5. Do koupelny vyjměte protiskluzovou dlažbu
  Dlaždice odolné proti smyku oceníte ve vlhkých prostorách, tedy hlavně v koupelně, ale také na terase, schodišti či chodbě. Protiskluznost povrchu, po kterém chodíme bosou nohou, je označena písmeny A, B a C. Do koupelny zvolte ideální kategorii B. Na trhu dostanete i dlažby vhodné do nebytových prostor, ve kterých je bezpečnost na prvním místě, s třídami ochrany proti uklouznutí od R9 do R13.
 6. Barevnost si prověřte na vlastní oči
  Když má vaše dlažba správné technické vlastnosti, je čas na výběr barvy a tvaru. Určitě si prohlédnete spoustu katalogů a internetových stránek, ty však pro reálnou představu nestačí. Doporučujeme navštívit specializované prodejny, kde můžete vidět, jak dlažby vypadají na větší ploše a při denním osvětlení. V ideálním případě si můžete vzít vzorky i domů a podívat se na ně přímo ve vybrané místnosti.
 7. Zajistěte si dostatek materiálu
  Před nákupem si změřte rozměry místnosti, kterou plánujete dláždit. Počítejte is rezervou 10 – 15 %, kdyby se některé dlaždice rozbily, zvláště důležité je to u asymetrických prostor či místností, kde některé rohy nejsou pravoúhlé. Raději nakupte celé množství najednou a nespoléhejte se, že později v případě potřeby dokoupíte. Kusy se stejným odstínem totiž už nemusíte dostat.
 8. Matné, lesklé, velké či malé?
  Líbí se vám matná či lesklá úprava dlažby? Závisí to hlavně na vkusu. Lesklý materiál často odradí zákazníka, neboť se obává, že je na něm vidět každá nečistota. Ale zatímco z lesklého povrchu ji setřete jedním tahem, matný povrch se hůře udržuje. Důležitá je také pórovitost dlažeb nebo obkladu. Levné obkládačky jsou často pórovité a nasávají do sebe nečistoty, které z pórů dostanete jen velmi těžko. U velikosti dlaždic obecně platí, že velké dlaždice prostor zvětšují, malé zmenšují. Máte-li malou koupelnu a milujete drobnou mozaiku, zvolte si ji maximálně na jednom malém prvku, například kolem zrcadla, abyste se zbytečně neobrali o vzácné centimetry.

Příroda na balkoně. Zařiďte jej v něžném a smyslném BOHO stylu!

Omezený prostor na balkoně neznamená, že si z něj nemůžete vytvořit oázu klidu. Ideálním způsobem je zařídit si jej v BOHO stylu, který si...

Bezpečnostní fólie

Bezpečnostní fólie na okna jsou moderním řešením, jak zvýšit bezpečnost a soukromí v domovech i komerčních budovách. Tyto fólie představují efektivní způsob, jak chránit...

Revize elektroinstalací: Bezpečnost především

Revize elektrorozvodů je jednou z nejdůležitějších revizí, které je třeba provádět pravidelně. Elektroinstalace je totiž součástí každého domu, bytu, kanceláře i průmyslového objektu a...

Další články autora