Stačí pár chybných kroků a disharmonie v bytě nás velice rychle připraví o komfort. Při zařizování domácnosti si tak musíme dát pozor na nejčastější vady, kterých se majitelé bytů dopouštějí.
- Více než 3 barvy v místnosti
Každá barva má svoji vibraci. Při jejich kombinování je tak třeba volit odstíny, jejichž akcent se nebude navzájem rušit. Designéři zároveň doporučují využít v 1 místnosti nejvýše 2-3 barvy, přičemž ta dominantní by měla pokrývat zhruba 60 % místa. Mnoho barev najednou by už mohlo připravit obyvatele o soulad a koncentraci.
- Příliš mnoho lesklých povrchů
Blýskající se naleštěné povrchy vytvářejí dojem čisté, úhledné a luxusní domácnosti. Ne vždy ale přinášejí požadovaný efekt. V případě přehnaného počtu lesklých doplňků by totiž působily sterilně a vzbudily dojem nemocničního či laboratorního prostředí, které majitele připravuje o pomyslné teplo domova.
- Aranžování doplňků v párech
O nevýhodách párování doplňků v interiérovém designu se mluví neustále. 2 či dokonce 4 až 6 stejných doplňků v 1 pokoji připraví dané dekorace o výjimečnost. Estetickou funkci splní dříve, budou-li v prostoru v lichých počtech, ale ani tehdy to s nimi není třeba přehánět. 3 stejné předměty v 1 pokoji zcela postačí.
- Koupě velkého konferenčního stolku
Konferenční stolek nemá převyšovat sedačku. Ideální velikost je zhruba na úrovni třetiny její výšky. Vyšší a větší modely zbytečně zabírají prostor a opticky působí dost dominantně, což úkolem konferenčních stolků není. Ty mají být spíše vkusným a praktickým doplňkem, který vteřinuje nejdůležitějším kusem nábytku.
- Masivní nábytek v malých bytech
U nábytku ještě chvíli zůstaneme. I v tomto případě hraje hlavní roli velikost. Jednou z nejčastějších chyb při zařizování je totiž koupě masivního nábytku do malých bytů, resp. do bytů s malými pokoji. Tím nejenže v domácnosti nedocílíte optimálního provzdušnění, omezíte i prostor v pokoji a volný pohyb po něm.
- Nesprávné rozvrstvení osvětlení
Nejprve centrální zdroj, potom sekundární lampy, po nich pracovní osvětlení a nakonec atmosférická tónovaná svítidla. Změna jednotlivých kroků při vrstvení světla neovlivní jen design a prosvětlení pokoje. Výsledkem může být i slabší viditelnost a zužování, resp. rozšiřování prostoru, které by mohly mít na obyvatele nepříznivý psychologický efekt.
- Umístění koberce ve středu pokoje
Poslední ze sedmičky nejčastějších chyb se týká polohy koberce. Mnozí majitelé, kteří koupí kusový koberec určený pouze k pokrytí části pokoje, jej umístí přesně do středu pokoje. Kulaté koberce tuto chybu ještě jak tak zakamuflují, ale v případě jiných tvarů tím utrpí design celé místnosti. Malý koberec se nejlépe hodí jako doplněk nebo podklad pro nábytek někde na okraj pokoje nebo symbolicky hned ke dveřím.
Ještě jeden tip na závěr: Největší chybou je výběr zařízení bez znalosti přesných velikostí. Před koupí vše důrazně přeměřte a zjistěte míry své domácnosti. Teprve poté se můžete věnovat obcházení dalších designérských omylů, které ohrožují komfort v domácnosti.