Téměř každá rostlina je přirozeným producentem kyslíku se schopností pohlcovat prach a jiné škodliviny. Některé z nich se ale pěstují jako tvz. energetické rostliny, které disponují dalšími ctnostmi směrodatnými pro tvorbu zdravějšího domácího mikroklimatu.
S pojmem energetické rostliny se v našich končinách velmi často nesetkáváme. V zahraničí však již dříve objevily blahodárné účinky vybraných druhů na tvorbu zdravější a čistší domácí atmosféry. 6 z nich, které neplní pouze praktickou, ale zároveň i okrasnou funkci, si možná najde místo iu vás.
- Aloe vera
Druh, který můžeme v pomyslném žebříčku energetických rostlin postavit na samý vrchol. Vědci opakovaně potvrzují jeho léčivé účinky. Uplatnění si však nachází také jako čistič ovzduší a pohlcovač elektrosmogu, který navíc příjemně voní.
- Azalka
Syté květiny, příjemné aroma, nadprůměrná produkce kyslíku. Pozitiv, pro které je azalka součástí milionů interiérů po celém světě, je ale mnohem víc. Pozor však na používání chemických osvěžovačů vzduchu v její bezprostřední blízkosti.
- Fikus
Mistr v boji proti tabákovému kouři a ve schopnosti ničit toxiny šířící se vzduchem. I těmito přívlastky se označuje fíkus, který je kromě praktického užitku oblíbený i kvůli nenáročnému pěstování.
- tchýně jazyk
Rostlina s kontroverzním názvem je jedním z mála pokojových druhů, které produkují kyslík v noci. Navíc množství vyprodukovaného kyslíku patří k nejvyšším. 1.
- Dracéna
Skromná rostlina bez jakýchkoli vyšších nároků na pěstování, a přece se řadí mezi kyslíkové bomby. Díky tomu se dracenám daří účinně pohlcovat formaldehyd, benzen a jiné škodlivé látky, které se hromadí v bytech kuřáků.
- Kaktus
S produkcí kyslíku to u kaktusů moc slavné není, ale jako pohlcovače elektrosmogu jsou mezi nejaktivnějšími. I proto si nacházejí místo zejména v pokojích, kde je mnoho spotřebičů či jiných technologických zařízení. Jako absorbenti vlhkosti se rovněž uplatní i v koupelně.
Šestice uvedených rostlin lze využít ve všech interiérech, nejen doma. Oblíbené budou také v kanceláři nebo obchodě, kde nám jejich účinky pomohou s lepší koncentrací a přívalem energie potřebné pro vyšší pracovní výkon.
Rada na závěr: Čím jsou rostliny více energetické, tím více CO² v noci vylučují. Proto se vyhněte jejich umísťování do pokojů, kde se spí, snad jen s výjimkou tchýně jazyka. Ve všech ostatních místnostech si svůj úkol splní bez takových nežádoucích účinků.